Vishay/Vitramon VJ0402D7R5BLCAC
VJ0402D7R5BLCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D7R5BLCAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7.5PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D7R5BLCAC.pdf
Availability of VJ0402D7R5BLCAC
QUANTITY
VJ0402D7R5BLCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D7R5BLCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D7R5BLCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D7R5BLCAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D7R5BLCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D7R5BLCAC Details Description
Related parts for VJ0402D7R5BLCAC
IC DIFF DRVR QUAD HS 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 6POS 2.5MM datasheet.pdf
IC BUFF/LVL SHFTR N-INV 14TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 38.8KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 17POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 6POS SLD CUP datasheet.pdf
CABLE DUCT REDUCER datasheet.pdf
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
ROUND SPACER M2.7 STEEL 2MM datasheet.pdf