Vishay/Vitramon VJ0402D8R2CLCAC
VJ0402D8R2CLCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D8R2CLCAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.2PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D8R2CLCAC.pdf
Availability of VJ0402D8R2CLCAC
QUANTITY
VJ0402D8R2CLCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D8R2CLCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D8R2CLCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D8R2CLCAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D8R2CLCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D8R2CLCAC Details Description
Related parts for VJ0402D8R2CLCAC
ESD HANDLER 6X4-3/4X2-1/4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
SENSOR UNIPOLAR HALL-EFFECT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 26PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V Y5V 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE RECTIFIER 1200V 8A DPAK datasheet.pdf