Vishay/Vitramon VJ0402D8R2CXAAC
VJ0402D8R2CXAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D8R2CXAAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D8R2CXAAC.pdf
Availability of VJ0402D8R2CXAAC
QUANTITY
VJ0402D8R2CXAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D8R2CXAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D8R2CXAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D8R2CXAAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D8R2CXAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D8R2CXAAC Details Description
Related parts for VJ0402D8R2CXAAC
TRIAC ALTERNISTOR 200V 6A TO263 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 40POS R/A datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2.3A SC70-6 datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CAP FILM 47UF 10% 900VAC SCREW datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 325MA 920 MOHM datasheet.pdf
VARISTOR 24.3V 2KA DISC 10MM datasheet.pdf