Vishay/Vitramon VJ0402D8R2DLAAP
VJ0402D8R2DLAAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D8R2DLAAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D8R2DLAAP.pdf
Availability of VJ0402D8R2DLAAP
QUANTITY
VJ0402D8R2DLAAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D8R2DLAAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D8R2DLAAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D8R2DLAAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D8R2DLAAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D8R2DLAAP Details Description
Related parts for VJ0402D8R2DLAAP
FILTER LINE 7MH 0.3A HORIZONTAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR THS4304DBV datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/2W 2512 datasheet.pdf