Vishay/Vitramon VJ0402D8R2DLCAC
VJ0402D8R2DLCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D8R2DLCAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.2PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D8R2DLCAC.pdf
Availability of VJ0402D8R2DLCAC
QUANTITY
VJ0402D8R2DLCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D8R2DLCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D8R2DLCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D8R2DLCAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D8R2DLCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D8R2DLCAC Details Description
Related parts for VJ0402D8R2DLCAC
FUSE BRD MNT 750MA 250VAC 450VDC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 24 OHM 0804 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
14P MTA156 CONN ASSY 22AWG LF datasheet.pdf
CONN FIBER FC PLUG SMPLX 126UM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
COMPACT PROBE BODY 4MM CONTACT T datasheet.pdf