Vishay/Vitramon VJ0402V223ZXJCW1BC
VJ0402V223ZXJCW1BC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402V223ZXJCW1BC
Brief Description
CAP CER 0.022UF 16V Y5V 0402
Datasheet Download
VJ0402V223ZXJCW1BC.pdf
Availability of VJ0402V223ZXJCW1BC
QUANTITY
VJ0402V223ZXJCW1BC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402V223ZXJCW1BC
Internal Part NumberEIS-VJ0402V223ZXJCW1BC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402V223ZXJCW1BC
Related LinksVJ0402V22, VJ0402V223ZXJCW1BC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402V223ZXJCW1BC Details Description
Related parts for VJ0402V223ZXJCW1BC
CAP CER 0.90PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 166MHZ 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 680 NF 10% 400VAC AXIAL datasheet.pdf