Vishay/Vitramon VJ0402Y102JXXAC
VJ0402Y102JXXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402Y102JXXAC
Brief Description
CAP CER 1000PF 25V X7R 0402
Datasheet Download
VJ0402Y102JXXAC.pdf
Availability of VJ0402Y102JXXAC
QUANTITY
VJ0402Y102JXXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402Y102JXXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402Y102JXXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402Y102JXXAC
Related LinksVJ0402Y, VJ0402Y102JXXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402Y102JXXAC Details Description
Related parts for VJ0402Y102JXXAC
BANANA JACK 2MM BLACK datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 69.7VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
THERMOSTAT 26.7DEG C SPST-NO 3A datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf