Vishay/Vitramon VJ0402Y391KNAAJ00
VJ0402Y391KNAAJ00 picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402Y391KNAAJ00
Brief Description
CAP CER 390PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
VJ0402Y391KNAAJ00.pdf
Availability of VJ0402Y391KNAAJ00
QUANTITY
VJ0402Y391KNAAJ00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402Y391KNAAJ00
Internal Part NumberEIS-VJ0402Y391KNAAJ00
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402Y391KNAAJ00
Related LinksVJ0402Y3, VJ0402Y391KNAAJ00 Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402Y391KNAAJ00 Details Description
Related parts for VJ0402Y391KNAAJ00
IC VOLTAGE MON DUAL W/SUP 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 5.6K OHM 2506 datasheet.pdf
CAP CER 3.5PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
FUSE INLINE FAST/ACT 5A 300V datasheet.pdf