Vishay/Vitramon VJ0402Y562KNAAJ00
VJ0402Y562KNAAJ00 picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402Y562KNAAJ00
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5600PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
VJ0402Y562KNAAJ00.pdf
Availability of VJ0402Y562KNAAJ00
QUANTITY
VJ0402Y562KNAAJ00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402Y562KNAAJ00
Internal Part NumberEIS-VJ0402Y562KNAAJ00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
Lead Spacing-
FeaturesNon-Magnetic
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402Y562KNAAJ00
Related LinksVJ0402Y5, VJ0402Y562KNAAJ00 Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402Y562KNAAJ00 Details Description
Related parts for VJ0402Y562KNAAJ00
SHIELDED TEST LEAD SET OF 2 datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 25NS 52PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TV 128C 128#22D PIN RECP datasheet.pdf
10000UF 25V 22X40 datasheet.pdf