Vishay/Vitramon VJ0505D0R4VXPAJ
VJ0505D0R4VXPAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0505D0R4VXPAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.40PF 250V NP0 0505
Datasheet Download
VJ0505D0R4VXPAJ.pdf
Availability of VJ0505D0R4VXPAJ
QUANTITY
VJ0505D0R4VXPAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0505D0R4VXPAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0505D0R4VXPAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ QUAD HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0505 (1313 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0505D0R4VXPAJ
Related LinksVJ0505D, VJ0505D0R4VXPAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0505D0R4VXPAJ Details Description
Related parts for VJ0505D0R4VXPAJ
LED REPL 50LED PAR30 592NM YLW datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 1.5V SOT23-5 datasheet.pdf
IC FREQ SYNTHESIZER 8-TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE SET SCREW 1POS datasheet.pdf
INSERT MALE 64POS TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 24POS datasheet.pdf