Vishay/Vitramon VJ0603A120JXACW1BC
VJ0603A120JXACW1BC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603A120JXACW1BC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603A120JXACW1BC.pdf
Availability of VJ0603A120JXACW1BC
QUANTITY
VJ0603A120JXACW1BC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603A120JXACW1BC
Internal Part NumberEIS-VJ0603A120JXACW1BC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603A120JXACW1BC
Related LinksVJ0603A12, VJ0603A120JXACW1BC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603A120JXACW1BC Details Description
Related parts for VJ0603A120JXACW1BC
FUSE BOARD MOUNT 63MA 250VAC RAD datasheet.pdf
ADD-A-RACK ECONOMIZER VENTED datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6V 20% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
DISPLAY 32MM SQUARE MATRIX ANODE datasheet.pdf