Vishay/Vitramon VJ0603A331JXACW1BC
VJ0603A331JXACW1BC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603A331JXACW1BC
Brief Description
CAP CER 330PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603A331JXACW1BC.pdf
Availability of VJ0603A331JXACW1BC
QUANTITY
VJ0603A331JXACW1BC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603A331JXACW1BC
Internal Part NumberEIS-VJ0603A331JXACW1BC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603A331JXACW1BC
Related LinksVJ0603A33, VJ0603A331JXACW1BC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603A331JXACW1BC Details Description
Related parts for VJ0603A331JXACW1BC
CABLE SMA/BNC 6" RG-316 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220 datasheet.pdf