Vishay/Vitramon VJ0603A391JXACW1BC
VJ0603A391JXACW1BC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603A391JXACW1BC
Brief Description
CAP CER 390PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603A391JXACW1BC.pdf
Availability of VJ0603A391JXACW1BC
QUANTITY
VJ0603A391JXACW1BC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603A391JXACW1BC
Internal Part NumberEIS-VJ0603A391JXACW1BC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603A391JXACW1BC
Related LinksVJ0603A39, VJ0603A391JXACW1BC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603A391JXACW1BC Details Description
Related parts for VJ0603A391JXACW1BC
IC COUNTER BINARY PRESET 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.74KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS .125 BLADE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 470 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
POWER STRIP SURGE PROTECT 15' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO214AA datasheet.pdf