Vishay/Vitramon VJ0603D101JXXAR
VJ0603D101JXXAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D101JXXAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D101JXXAR.pdf
Availability of VJ0603D101JXXAR
QUANTITY
VJ0603D101JXXAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D101JXXAR
Internal Part NumberEIS-VJ0603D101JXXAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D101JXXAR
Related LinksVJ0603D, VJ0603D101JXXAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D101JXXAR Details Description
Related parts for VJ0603D101JXXAR
TRANS NPN 400V 0.3A TO92 datasheet.pdf
BATT LITH COIN 3V 23MM PCB TAB datasheet.pdf
LABEL LSR POLY WHITE 1.OO X .50" datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.5"L X 3.5"W datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 102 TYPE A 40POS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN SOCKET 360POS 5ROW R/A GOLD datasheet.pdf