Vishay/Vitramon VJ0603D101MXAAJ
VJ0603D101MXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D101MXAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D101MXAAJ.pdf
Availability of VJ0603D101MXAAJ
QUANTITY
VJ0603D101MXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D101MXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D101MXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D101MXAAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D101MXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D101MXAAJ Details Description
Related parts for VJ0603D101MXAAJ
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SURGE SUPP 75V BIDIR DO-214AA datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 27COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT CABLE datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH SELECT 3POS DPST-NC 10A datasheet.pdf