Vishay/Vitramon VJ0603D110GLCAJ
VJ0603D110GLCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D110GLCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 11PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D110GLCAJ.pdf
Availability of VJ0603D110GLCAJ
QUANTITY
VJ0603D110GLCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D110GLCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D110GLCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance11pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D110GLCAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D110GLCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D110GLCAJ Details Description
Related parts for VJ0603D110GLCAJ
CAP ALUM 27000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 250VAC QC TERM datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 540MA 860 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 200MW SOD323 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 300MA 200 MOHM datasheet.pdf
CBL RIBN 24COND 0.050 MULTI 300' datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL SO6-5 datasheet.pdf
CABLE JHOOK SUPPORT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
SSD M2 SATA 80MM 32GB PE SLC COM datasheet.pdf
CAP CER 360PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf