Vishay/Vitramon VJ0603D120MXAAC
VJ0603D120MXAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D120MXAAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D120MXAAC.pdf
Availability of VJ0603D120MXAAC
QUANTITY
VJ0603D120MXAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D120MXAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603D120MXAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D120MXAAC
Related LinksVJ0603D, VJ0603D120MXAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D120MXAAC Details Description
Related parts for VJ0603D120MXAAC
CAP FILM 1500PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
KIT MODULE GPS CC4000 datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BRUSH STRIP PLATE WALL CABINET datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE datasheet.pdf
CAP FILM 680PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf