Vishay/Vitramon VJ0603D121JXAAJ
VJ0603D121JXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D121JXAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D121JXAAJ.pdf
Availability of VJ0603D121JXAAJ
QUANTITY
VJ0603D121JXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D121JXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D121JXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D121JXAAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D121JXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D121JXAAJ Details Description
Related parts for VJ0603D121JXAAJ
HOOK-UP STRND 36AWG RED 1000' datasheet.pdf
CBL RIBN 4COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
IDC CABLE - CSR50S/AE50M/CSR50S datasheet.pdf
VARISTOR 900V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO204AC datasheet.pdf
IC FPGA 343 I/O 484FBGA datasheet.pdf
ADHESIVE MARKER CARD 31-40 datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY M R/A 2.1MM 6' 18 AWG datasheet.pdf
TOOL CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS 66.666MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf