Vishay/Vitramon VJ0603D150FXPAJ
VJ0603D150FXPAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D150FXPAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D150FXPAJ.pdf
Availability of VJ0603D150FXPAJ
QUANTITY
VJ0603D150FXPAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D150FXPAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D150FXPAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D150FXPAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D150FXPAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D150FXPAJ Details Description
Related parts for VJ0603D150FXPAJ
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-SOIC datasheet.pdf
IC BATT FUEL GAUGE LI-ION 12SON datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 20AWG GRY SHLD 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 21C S 120" WHT datasheet.pdf