Vishay/Vitramon VJ0603D151MLAAR
VJ0603D151MLAAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D151MLAAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D151MLAAR.pdf
Availability of VJ0603D151MLAAR
QUANTITY
VJ0603D151MLAAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D151MLAAR
Internal Part NumberEIS-VJ0603D151MLAAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D151MLAAR
Related LinksVJ0603D, VJ0603D151MLAAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D151MLAAR Details Description
Related parts for VJ0603D151MLAAR
RES SMD 221 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 4X4 CROSSPOINT SWITCH 38TSSOP datasheet.pdf
IC FAULT MON BATT 12CH 38TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 1% 2.5W 4823 datasheet.pdf
BOARD DEMO 73M1903 PPU USA/JAPAN datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2MM T/H datasheet.pdf
CAP FILM 1.1NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 1.1UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf