Vishay/Vitramon VJ0603D180FLXAC
VJ0603D180FLXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D180FLXAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D180FLXAC.pdf
Availability of VJ0603D180FLXAC
QUANTITY
VJ0603D180FLXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D180FLXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603D180FLXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D180FLXAC
Related LinksVJ0603D, VJ0603D180FLXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D180FLXAC Details Description
Related parts for VJ0603D180FLXAC
CAP CER 13PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR SOT-23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 37.7MM RND 17.2MM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
MICRO 25C S 6" RBW JACKP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf