Vishay/Vitramon VJ0603D180JXXAJ
VJ0603D180JXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D180JXXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D180JXXAJ.pdf
Availability of VJ0603D180JXXAJ
QUANTITY
VJ0603D180JXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D180JXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D180JXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D180JXXAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D180JXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D180JXXAJ Details Description
Related parts for VJ0603D180JXXAJ
RES SMD 0.1 OHM 1% 1W 0815 datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 WW datasheet.pdf
IC FET BUS SWITCH SGL 24SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC SM 2W 5VIN 5VDUAL 1KV datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMB datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .156" 43POS datasheet.pdf