Vishay/Vitramon VJ0603D1R0BLCAP
VJ0603D1R0BLCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D1R0BLCAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D1R0BLCAP.pdf
Availability of VJ0603D1R0BLCAP
QUANTITY
VJ0603D1R0BLCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D1R0BLCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0603D1R0BLCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D1R0BLCAP
Related LinksVJ0603D, VJ0603D1R0BLCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D1R0BLCAP Details Description
Related parts for VJ0603D1R0BLCAP
CLAMP STEEL "U" .335" datasheet.pdf
INDICATOR 110V 8MM RECESSED GRN datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV OPN COLLECTOR 6DIP datasheet.pdf
IC REGSTERD TRSCVR 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 9MM datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CABLE JHOOK SUPPORT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf