Vishay/Vitramon VJ0603D1R4DLAAP
VJ0603D1R4DLAAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D1R4DLAAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.4PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D1R4DLAAP.pdf
Availability of VJ0603D1R4DLAAP
QUANTITY
VJ0603D1R4DLAAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D1R4DLAAP
Internal Part NumberEIS-VJ0603D1R4DLAAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.4pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D1R4DLAAP
Related LinksVJ0603D, VJ0603D1R4DLAAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D1R4DLAAP Details Description
Related parts for VJ0603D1R4DLAAP
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 400MW ALF2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 60 POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CIRC-O-GIDE SNAP 0.6" 0.524 BK datasheet.pdf
CAP FILM 1.8NF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf