Vishay/Vitramon VJ0603D1R6CLPAP
VJ0603D1R6CLPAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D1R6CLPAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.6PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D1R6CLPAP.pdf
Availability of VJ0603D1R6CLPAP
QUANTITY
VJ0603D1R6CLPAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D1R6CLPAP
Internal Part NumberEIS-VJ0603D1R6CLPAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D1R6CLPAP
Related LinksVJ0603D, VJ0603D1R6CLPAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D1R6CLPAP Details Description
Related parts for VJ0603D1R6CLPAP
IC 32K OTP ZIRC 44-PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.5MM datasheet.pdf
TERMINAL FORK FLANGED 12-10AWG datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC PWR MNTR/OVRVOLT PROT 24TQFN datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 10POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 5.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.2A 120 MOHM datasheet.pdf