Vishay/Vitramon VJ0603D1R7CXXAJ
VJ0603D1R7CXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D1R7CXXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.7PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D1R7CXXAJ.pdf
Availability of VJ0603D1R7CXXAJ
QUANTITY
VJ0603D1R7CXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D1R7CXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D1R7CXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D1R7CXXAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D1R7CXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D1R7CXXAJ Details Description
Related parts for VJ0603D1R7CXXAJ
RES 25 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 7.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 3SKT SLD CUP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28SSOP datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-3672-E datasheet.pdf
CONN SOCKET CRIMP 32-34AWG TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf