Vishay/Vitramon VJ0603D1R8DXPAC
VJ0603D1R8DXPAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D1R8DXPAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.8PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D1R8DXPAC.pdf
Availability of VJ0603D1R8DXPAC
QUANTITY
VJ0603D1R8DXPAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D1R8DXPAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603D1R8DXPAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D1R8DXPAC
Related LinksVJ0603D, VJ0603D1R8DXPAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D1R8DXPAC Details Description
Related parts for VJ0603D1R8DXPAC
IC TXRX 5V RS232 LP CAPS 28DIP datasheet.pdf
RES 1.65M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ 8DIP datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 3333 SMD datasheet.pdf
IC RF TXRX ZIGBEE 192KB 48QFN datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 590MA 660 MOHM datasheet.pdf