Vishay/Vitramon VJ0603D1R9BLBAC
VJ0603D1R9BLBAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D1R9BLBAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.9PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D1R9BLBAC.pdf
Availability of VJ0603D1R9BLBAC
QUANTITY
VJ0603D1R9BLBAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D1R9BLBAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603D1R9BLBAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.9pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D1R9BLBAC
Related LinksVJ0603D, VJ0603D1R9BLBAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D1R9BLBAC Details Description
Related parts for VJ0603D1R9BLBAC
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE - MSD34K/MC34F/MCF34K datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf