Vishay/Vitramon VJ0603D1R9CLXAP
VJ0603D1R9CLXAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D1R9CLXAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.9PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D1R9CLXAP.pdf
Availability of VJ0603D1R9CLXAP
QUANTITY
VJ0603D1R9CLXAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D1R9CLXAP
Internal Part NumberEIS-VJ0603D1R9CLXAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D1R9CLXAP
Related LinksVJ0603D, VJ0603D1R9CLXAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D1R9CLXAP Details Description
Related parts for VJ0603D1R9CLXAP
FIXED IND 33UH 1.33A 222 MOHM datasheet.pdf
LED T-5MM 32.5MM RND 24LED WHT datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 50K SPI 8SOIC datasheet.pdf
SL SURFACE DISC TN A CRS 7" datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEVEL 240VAC CHASSIS datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT TRIM KIT 30" X 18" datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf