Vishay/Vitramon VJ0603D1R9DXAAP
VJ0603D1R9DXAAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D1R9DXAAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D1R9DXAAP.pdf
Availability of VJ0603D1R9DXAAP
QUANTITY
VJ0603D1R9DXAAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D1R9DXAAP
Internal Part NumberEIS-VJ0603D1R9DXAAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D1R9DXAAP
Related LinksVJ0603D, VJ0603D1R9DXAAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D1R9DXAAP Details Description
Related parts for VJ0603D1R9DXAAP
CONN RECEPT 30POS .5MM SMD W/FIT datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 23.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
COMMLINK SERVER FOR CIP RUNTIM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf