Vishay/Vitramon VJ0603D1R9DXCAP
VJ0603D1R9DXCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D1R9DXCAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.9PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D1R9DXCAP.pdf
Availability of VJ0603D1R9DXCAP
QUANTITY
VJ0603D1R9DXCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D1R9DXCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0603D1R9DXCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D1R9DXCAP
Related LinksVJ0603D, VJ0603D1R9DXCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D1R9DXCAP Details Description
Related parts for VJ0603D1R9DXCAP
POLYSWITCH STRAP 2.00A HOLD datasheet.pdf
IDC CABLE - AKC34B/AE34G/APK34B datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 56-TSSOP datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES 20K OHM TO236-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
ASSORTMENT FUSES SC2 ATO FUSES datasheet.pdf
PM 5.00/16/90 3/5SN BK BX datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 400MA 350 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 470MA 120 MOHM datasheet.pdf
CAT 6A SHLD PATCH CORD 10' BL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf