Vishay/Vitramon VJ0603D240FXAAJ
VJ0603D240FXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D240FXAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 24PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D240FXAAJ.pdf
Availability of VJ0603D240FXAAJ
QUANTITY
VJ0603D240FXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D240FXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D240FXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)