Vishay/Vitramon VJ0603D240GXBAC
VJ0603D240GXBAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D240GXBAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 24PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D240GXBAC.pdf
Availability of VJ0603D240GXBAC
QUANTITY
VJ0603D240GXBAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D240GXBAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603D240GXBAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D240GXBAC
Related LinksVJ0603D, VJ0603D240GXBAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D240GXBAC Details Description
Related parts for VJ0603D240GXBAC
ROUND SPACER #6 ALUMINUM 1/4" datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 1W 3264 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 475MA 442 MOHM SMD datasheet.pdf