Vishay/Vitramon VJ0603D240KLCAJ
VJ0603D240KLCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D240KLCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 24PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D240KLCAJ.pdf
Availability of VJ0603D240KLCAJ
QUANTITY
VJ0603D240KLCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D240KLCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D240KLCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D240KLCAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D240KLCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D240KLCAJ Details Description
Related parts for VJ0603D240KLCAJ
DIODE GEN PURP 200V 200MA SOD323 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 150K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 800MA 557 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 130PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf