Vishay/Vitramon VJ0603D240KLPAP
VJ0603D240KLPAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D240KLPAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 24PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D240KLPAP.pdf
Availability of VJ0603D240KLPAP
QUANTITY
VJ0603D240KLPAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D240KLPAP
Internal Part NumberEIS-VJ0603D240KLPAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D240KLPAP
Related LinksVJ0603D, VJ0603D240KLPAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D240KLPAP Details Description
Related parts for VJ0603D240KLPAP
CONN HEADER METRIC 2MM 55PIN datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 6SOIC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8MSOP datasheet.pdf
VARISTOR 35.1V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC XLATOR LV TTL/MOS-PECL 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
DIE W/O 69710-1 8 F IS7918 datasheet.pdf
ROUND NUT FOR .00. datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CAP POLY 1200UF 0.2 2.5V SMD datasheet.pdf