Vishay/Vitramon VJ0603D240KXPAC
VJ0603D240KXPAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D240KXPAC
Brief Description
CAP CER 24PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D240KXPAC.pdf
Availability of VJ0603D240KXPAC
QUANTITY
VJ0603D240KXPAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D240KXPAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603D240KXPAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D240KXPAC
Related LinksVJ0603D, VJ0603D240KXPAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D240KXPAC Details Description
Related parts for VJ0603D240KXPAC
IC ADC 20BIT DUAL-INPUT 28-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN FPC VERT 16POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf