Vishay/Vitramon VJ0603D241GLAAJ
VJ0603D241GLAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D241GLAAJ
Brief Description
CAP CER 240PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D241GLAAJ.pdf
Availability of VJ0603D241GLAAJ
QUANTITY
VJ0603D241GLAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D241GLAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D241GLAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D241GLAAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D241GLAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D241GLAAJ Details Description
Related parts for VJ0603D241GLAAJ
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 2 OHM 100W datasheet.pdf
RES SMD 8.45KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
MINI CONVERTER USB TO RS-485 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE 7COND 16AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
FUSE 3.6KV 2AMP 8" CAV datasheet.pdf