Vishay/Vitramon VJ0603D241JLXAJ
VJ0603D241JLXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D241JLXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 240PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D241JLXAJ.pdf
Availability of VJ0603D241JLXAJ
QUANTITY
VJ0603D241JLXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D241JLXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D241JLXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D241JLXAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D241JLXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D241JLXAJ Details Description
Related parts for VJ0603D241JLXAJ
IDC CABLE - CCE10G/AE10M/CCE10G datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A SMA datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
SNSW 6A+BK 1/4 RLR 79211672 datasheet.pdf
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CABLE 12COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN STR PLUG SET SCRW PIN GRY datasheet.pdf
Connector Receptacle 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 2.25A 87 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.16UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf