Vishay/Vitramon VJ0603D241MLAAR
VJ0603D241MLAAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D241MLAAR
Brief Description
CAP CER 240PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D241MLAAR.pdf
Availability of VJ0603D241MLAAR
QUANTITY
VJ0603D241MLAAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D241MLAAR
Internal Part NumberEIS-VJ0603D241MLAAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D241MLAAR
Related LinksVJ0603D, VJ0603D241MLAAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D241MLAAR Details Description
Related parts for VJ0603D241MLAAR
FIXED IND 27UH 9.8A 11 MOHM TH datasheet.pdf
RES 50 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CIR BRKR 25A 12VDC AUTO RESET datasheet.pdf
CONN FORK BLOCK INSUL #10 100PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf