Vishay/Vitramon VJ0603D241MLXAJ
VJ0603D241MLXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D241MLXAJ
Brief Description
CAP CER 240PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D241MLXAJ.pdf
Availability of VJ0603D241MLXAJ
QUANTITY
VJ0603D241MLXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D241MLXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D241MLXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D241MLXAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D241MLXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D241MLXAJ Details Description
Related parts for VJ0603D241MLXAJ
RES SMD 33K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
HEAT SHRINK THICK ADH RED datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS INLINE PINS datasheet.pdf