Vishay/Vitramon VJ0603D270JXAAJ
VJ0603D270JXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D270JXAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D270JXAAJ.pdf
Availability of VJ0603D270JXAAJ
QUANTITY
VJ0603D270JXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D270JXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D270JXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D270JXAAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D270JXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D270JXAAJ Details Description
Related parts for VJ0603D270JXAAJ
CAP FILM 0.56UF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
JUMPER-H2788TR/C2065B/H2788TR 8" datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS MTA-156 20AWG datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
STRAIN RELIEF LP EURO QK datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf