Vishay/Vitramon VJ0603D270KLXAJ
VJ0603D270KLXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D270KLXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D270KLXAJ.pdf
Availability of VJ0603D270KLXAJ
QUANTITY
VJ0603D270KLXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D270KLXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D270KLXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D270KLXAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D270KLXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D270KLXAJ Details Description
Related parts for VJ0603D270KLXAJ
Connector Receptacle 80 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
GASKET FOR 1590Z SERIES datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 32POS datasheet.pdf
MICROFIT BMI VERT DR HDR PEGS datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf