Vishay/Vitramon VJ0603D271GXXAR
VJ0603D271GXXAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D271GXXAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D271GXXAR.pdf
Availability of VJ0603D271GXXAR
QUANTITY
VJ0603D271GXXAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D271GXXAR
Internal Part NumberEIS-VJ0603D271GXXAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D271GXXAR
Related LinksVJ0603D, VJ0603D271GXXAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D271GXXAR Details Description
Related parts for VJ0603D271GXXAR
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SSR IP00 280VAC/5A 4-8VDC RN datasheet.pdf
CABLE 3POS M8 PLUG-SOCKET 3M datasheet.pdf
LED CLUSTER BASE 28V RED POLARZD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IMPACT MEZZ 5X10 40MM GL/W SN datasheet.pdf