Vishay/Vitramon VJ0603D271MLXAR
VJ0603D271MLXAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D271MLXAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D271MLXAR.pdf
Availability of VJ0603D271MLXAR
QUANTITY
VJ0603D271MLXAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D271MLXAR
Internal Part NumberEIS-VJ0603D271MLXAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D271MLXAR
Related LinksVJ0603D, VJ0603D271MLXAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D271MLXAR Details Description
Related parts for VJ0603D271MLXAR
RES SMD 180 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE SCSI III II HD50M/HD68M 6' datasheet.pdf
IC LED Driver Linear Single-Wire Dimming 20mA Backlight, Camera Flash 10-TMLF (2x2) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 10K OHM 16SOIC datasheet.pdf