Vishay/Vitramon VJ0603D2R1BXCAP
VJ0603D2R1BXCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D2R1BXCAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.1PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D2R1BXCAP.pdf
Availability of VJ0603D2R1BXCAP
QUANTITY
VJ0603D2R1BXCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D2R1BXCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0603D2R1BXCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D2R1BXCAP
Related LinksVJ0603D, VJ0603D2R1BXCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D2R1BXCAP Details Description
Related parts for VJ0603D2R1BXCAP
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 3A 5V datasheet.pdf
IC RESET CMOS 4.2V 200MS 5SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 750KHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 96POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 25.5X10MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
FERRITE CHIP 32OHM 1000MA 1210 datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf