Vishay/Vitramon VJ0603D2R1BXXAJ
VJ0603D2R1BXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D2R1BXXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D2R1BXXAJ.pdf
Availability of VJ0603D2R1BXXAJ
QUANTITY
VJ0603D2R1BXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D2R1BXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D2R1BXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D2R1BXXAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D2R1BXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D2R1BXXAJ Details Description
Related parts for VJ0603D2R1BXXAJ
IC OPAMP VFB 320MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
SWITCH SPDT 1A 125V C-ROLL PLNGR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 42.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR MALE-MALE 2POS 12' datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
200 AMP CLASS R FUSEHOLDER 600V datasheet.pdf