Vishay/Vitramon VJ0603D2R4DXBAC
VJ0603D2R4DXBAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D2R4DXBAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.4PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D2R4DXBAC.pdf
Availability of VJ0603D2R4DXBAC
QUANTITY
VJ0603D2R4DXBAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D2R4DXBAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603D2R4DXBAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.4pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D2R4DXBAC
Related LinksVJ0603D, VJ0603D2R4DXBAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D2R4DXBAC Details Description
Related parts for VJ0603D2R4DXBAC
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 800KHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT PROG OVP 7CESIP datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 20 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH THUMB DEC 0.1A 250V/50V datasheet.pdf
ATTENUATOR N TYPE datasheet.pdf
XE 2.5" SSD PWR PRTCT 16GB AMLC datasheet.pdf