Vishay/Vitramon VJ0603D2R7CXAAJ
VJ0603D2R7CXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D2R7CXAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D2R7CXAAJ.pdf
Availability of VJ0603D2R7CXAAJ
QUANTITY
VJ0603D2R7CXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D2R7CXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D2R7CXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D2R7CXAAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D2R7CXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D2R7CXAAJ Details Description
Related parts for VJ0603D2R7CXAAJ
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
FERRITE 8A 200 OHM SMD datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 60W 1% TO220 datasheet.pdf
IC BCD-7SEG DECODER/DRIVR 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN MAG-MATE 21.5-23AWG IDC datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.67M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 150-162MHZ MXI datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 80MHZ 8USON datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf