Vishay/Vitramon VJ0603D301KLXAT
VJ0603D301KLXAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D301KLXAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 300PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D301KLXAT.pdf
Availability of VJ0603D301KLXAT
QUANTITY
VJ0603D301KLXAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D301KLXAT
Internal Part NumberEIS-VJ0603D301KLXAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D301KLXAT
Related LinksVJ0603D, VJ0603D301KLXAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D301KLXAT Details Description
Related parts for VJ0603D301KLXAT
CAP TANT 47UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 24MHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28VQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS W/PINS BULKHEAD datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 15A 250V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 221K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf