Vishay/Vitramon VJ0603D331JXAAR
VJ0603D331JXAAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D331JXAAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D331JXAAR.pdf
Availability of VJ0603D331JXAAR
QUANTITY
VJ0603D331JXAAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D331JXAAR
Internal Part NumberEIS-VJ0603D331JXAAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D331JXAAR
Related LinksVJ0603D, VJ0603D331JXAAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D331JXAAR Details Description
Related parts for VJ0603D331JXAAR
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TACTILE OVAL PIGEON BLUE datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CABLE R/A FEMALE 4POS SGL-END 1M datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
SW SELECTOR DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf